world tournament iko 2015

11th world kyokushin tournament iko

 Zahari Damyanov, Djema Belkhodja and Darmen Sadvokasov

Zahari Damyanov, Djema Belkhodja and Darmen Sadvokasov

The 11th world kyokushin open iko he took place the 20, 21 et 22 november 2015 at Taikukan, the Tokyo Metropolitan Gymnasium.

192 fighters were participited in this tounament, only one fighter was winning, the bulgarian zahari damyanov multiple champion of europe.

The tournament took place in 3 days as usually with demonstrate of tameshiwari and elses.

Many russian finish in the top 32, 17 fighters in totaly, the russian were a lot of present in this tournament.

This tournament finish by a fight between Djema belkhodja and zahari damyanov.

Zahari damyanov win by decision after 3 minutes of fight, this two fighters met several times like in final of european championship but belkhodja never successful beat damyanov.

 

 

 

bloc[A]

Non. 1 Wasteland + yi (Japon)          

No.10 Lucas McKinnon (Nouvelle-Zélande)

N ° 13 Andrei lysine (Russie)

N ° 19 Rouslan Akhmadov (Russie)

Non. 25 gao yòu tài bridge (Japon)

N ° 32 Farouk turgmboev (Russie)

Non. 41 tai chak jia heart (Japon)

N ° 48 Kirill cotunev (Russie)

[B]

Non. 49 à l'étain dry-Hung (Japon)

No.60 Eldar Ismaïlov (Ukraine)

No.66 Alexander Mikhailov (Russie)

N ° 72 Ilya Karpenko (Russie)

N ° 73 Jimma, Belco ju (France)

N ° 84 Igor titukov (Russie)

No.85 sanglante dalle Ekimov (Russie)

No.91 Konstantin Kovalenko (Russie)

Bloc C

Non. 97 somme bon dix longues (Japon)

N ° 108 Lasha gabarayev (Russie)

N ° 109 zahari damyanov (Bulgarie)

Non. 120 little zhao poumon a (Japon)

Non. 121 chak village yong trop (Japon)

No.132 Sergei uvitsky (Russie)

No.133 Ivan Mezentsev (Russie)

N ° 139 Andrei Kolosov (Russie)

Bloc D

Non. 145 Ann Island Joe Ping (Japon)

N ° 156 Ashot Salyan (Russie)

Non. 157 South of the original kin trop (Japon)

163 Jaroslav stanislavenko (Russie)

No.174 David Salpêtrière Shan (Russie)

No.180 Godard kapanadze (Russie)

N ° 185 ma Nakano (Etats-Unis)

No.192 dolmen sadvocasov (Russie)

 

the two Finalist

 

 

finalist in world iko 2015

 

 

demi final:

 

 

○kirill kochnevbelkhoja djema

kirill kochnev vs djema belkhodja

 

zahari kyokudamen sadvokasov

 

zahari damyanov vs darmen Sadvakasov

 

 

 

top 8 fighters

1. Zahari Damyanov (Bulgaria)

2. Djema Belkhodja (France)

3. Darmen Sadvokasov (Russia)

4. Kirill Kochnev (Russia)

5. Ashot Zarinyan (Russia)

6. Mikio Ueda (Japan)

7. Ivan Mezentsev (Russia)

8. Shouki Arata (Japan)

Best technics - Ashot Zarinyan (Russia)

Best spirit - Yuta Takahashi (Japan)

Young lion award - Kenta Nanbara (japan)

Tameshiwari champion - Sarkhoshyan David (25 boards)

 

 

1123d

 

KUMITE women result:

2015 Women's World Karate Championship Results

1st Place/Uliana Grebenschikova (RUSSIA)

2nd Place/Elena Gulko (RUSSIA)

3rd Place/Chihiro Tanaka (JAPAN)

4th Place/Anastasia Khripunova (RUSSIA)

KATA result :

2015 World Team KATA karate Championship Results

1st Place/Japan (Kiyoharu Souma/Shigenori Obara/Yukie Nagoune)

2nd Place/ITALY (Luigi Puglisi/Bernardo Vermiglio/Vito Michael Brigandi)

3rd Place/HUNGARY (Balazs Schaffer/Sandor Laczko/Gergo Kalocsay)

TAMESHIWARI RESULTS

ARATA SHOUKI (Japan)

4-0(3)-5-5 total: 17

MCKINNON LUCAS (New Zealand)

3-3-3-3 total: 12

LUZIN ANDREI (Russia)

3-5-4-3 total: 15

AKHMEDOV RUSLAN (Russia)

5-7-6-5 total: 23

TAKAHASHI YUTA (Japan)

4-6-4-4 total: 18

TURGUNBOEV FARUKH (Russia)

4-7-6-4 total: 21

OSAWA KASHIN (Japan)

4-6-5-4 total: 19

KOCHNEV KIRILL (Russia)

4-7-6-3 total: 20

MIKIO UEDA (Japan)

5-7-5-5 total: 22

ISMAILOV ELDAR (Ukraine)

4-6-5-5 total: 20

MIKHAILOV ALEXANDER (Russia)

3-3-3-3 total: 12

KARPENKO ILYA (Russia)

5-0(3)-7-6 total: 21

BELKHODJA DJEMA (France)

5-0(3)-4-4 total: 16

TITKOV IGOR (Russia)

5-7-6-5 total: 23

EKIMOV VLADISLAV (Russia)

3-6-5-4 total: 18

KOVALENKO KONSTANTIN (Russia)

0(3)-5-5-4 total: 17

ZENJURO MORI (Japan)

4-7-6-0(3) total: 20

GABARAEV LASHA (Russia)

5-6-6-5 total: 22

DAMYANOV ZAHARI (Bulgaria)

4-7-6-6 total: 23

ONUMA TAKAICHI (Japan)

0(0)-6-0(3)-0(3) total: 12

SAWAMURA YUTA (Japan)

4-6-6-5 total: 21

UVITCKII SERGEY (Russia)

5-7-5-5 total: 22

MEZENTSEV IVAN (Russia)

5-0(3)-5-5 total: 18

KOLOSOV ANDREY (Russia)

3-7-5-3 total: 18

AJIMA KYOHEI (Japan)

4-6-0(3)-4 total: 17

ZARINYAN ASHOT (Russia)

4-6-6-6 total: 22

NANBARA KENTA (Japan)

3-4-3-4 total: 14

STANISLAVENKO YAROSLAV (Russia)

3-7-6-0(3) total: 19

SARKHOSHYAN DAVID (Russia)

4-9-6-6 total: 25

KAPANADZE GODERZI (Russia)

4-7-6-4 total: 21

SOTA NAKANO (USA)

3-5-3-3 total: 14

SADVOKASOV DARMEN (Russia)

4-7-7-0(3) total: 21

 

Oleksandr Ieromenko (Ukraine):

ieromenko

 

1rst day he win against Daniyar Alimussinov (Kazakhstan)

days 3 he loses against Mezentsev Ivan (Russia)

 

 

 

 

Belkhodja Djema (France):

djema belkhodja

 

 

1rst day, he goes a step, his opponent was not present.

2nd days he win by Wazari hiza Geri jodan versus Saeid fadakari1

days 3 he win versus Titkov Igor (Russia), he faces Kochnev Kirill (Russia) in half final,

he win he is qualified for final versus zahari damyanov

he loses against damyanov by decision.

 

 

 

darmen Sadvokasov (russia):

darmen Sadvakasov

1rst day he win by ippon shita tsuki vs Thabani Mndebela (South Africa) after to have

oversomes Rezwanur Rahman(bangladesh)

he win versus Ashot Zarinyan (Russia), in half final he lose against zahari damyanov by k.o

 

 

 

 

 

 

 

 

alejandro navarro (spain):

 

alejandro navarro

1rst day he win vs Thelvin Cabezas (New Zealand)

2nd day he win by Wazari mawashi chudan vs

Tarek boutouis (canada)

the final he lose vs Onuma Takaichi (Japan)

 

 

 

shoki arata (japan):

shoki arata

 

1rst Day win vs bela kaszala (hungary)

2nd Day win vs jun hao dai (china)

days3 win vs Mckinnon Lucas (New Zealand)

1/4 final he lose vs Kirill Kochnev

 

 

 

 

zahari damyanov (bulgaria):

zahari-damyanov

the 1rst day he win versus Marcin Dabrowski(poland) after Wagner Xavier(brazil)

2nd day he win versus Ivan Mezentsev (russia) after one win versus a russian fighter.

the 3th days he to confront darmen Sadvokasov that he overcomes by k.o in jodan mawashi geri.

he is qualified for the final to confront Belkhodja Djema, he win by decision.

 

 

top 32:

Arata Shouki (Japan) - Mckinnon Lucas (New Zealand)

Luzin Andrei (Russia) - Akhmedov Ruslan (Russia)

Takahashi Yuta (Japan) - Turgunboev Farukh (Russia)

Osawa Kashin (Japan) - Kochnev Kirill (Russia)

Mikio Ueda (Japan) - Ismailov Eldar (Ukraine)

Mikhailov Alexander (Russia) - Karpenko Ilya (Russia)

Belkhodja Djema (France) - Titkov Igor (Russia)

Ekimov Vladislav (Russia) - Kovalenko Konstantin (Russia)

Zenjuro Mori (Japan) - Gabaraev Lasha (Russia)

Damyanov Zahari (Bulgaria) - Onuma Takaichi (Japan)

Sawamura Yuta (Japan) - Uvitckii Sergey (Russia)

Mezentsev Ivan (Russia) - Kolosov Andrey (Russia)

Ajima Kyohei (Japan) - Zarinyan Ashot (Russia)

Nanbara Kenta (Japan) - Stanislavenko Yaroslav (Russia)

Sarkhoshyan David (Russia) - Kapanadze Goderzi (Russia)

Sota Nakano (USA) - Sadvokasov Darmen (Russia)

group picture of the 11th iko world

 

 

 

Share This:

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *